fot. Tomasz Wiech

Janusz Bielecki – kompozytor, promotor i mecenas sztuki, twórca muzyki solowej, kameralnej i symfonicznej.
Jego dzieła znajdują się w repertuarze uznanych artystów i w programach prestiżowych sal koncertowych w Polsce i za granicą (między innymi Palau de la MúsicaCatalana w Barcelonie, GroßerSaalMusikverein w Wiedniu i Sydney Opera House).

Na scenie muzycznej zadebiutował jako kompozytor i wykonawca albumem  "Rozterka" ze zbiorem nastrojowych utworów fortepianowych.
Wkrótce potem powstały pełne emocjonalnej muzyki albumy "Żądze" na orkiestrę kameralną oraz "Żądze" na orkiestrę symfoniczną, kompozycja "Lustra" łącząca muzykę klasyczną z jazzem, suita ”Sekrety” na fortepian i orkiestrę symfoniczną, gdzie w poszczególnych częściach odnajdujemy losy człowieka od jego narodzin aż do zmierzchu jego istnienia, "Zegary" – utwór na fortepian i orkiestrę symfoniczną będący zapisem refleksji nad upływającym czasem.

W 2012 roku Janusz Bielecki skomponował wirtuozowskieutwory: "Kolory lata" na flet solo, fortepian i orkiestrę oraz "Concertino" na flet lub klarnet solo, orkiestrę smyczkową, fortepian i instrumenty perkusyjne. W kwietniu 2013 roku w Operze w Szanghaju odbyła się światowa premiera utworu "Melancholia" na skrzypce i orkiestrę. Najnowsze kompozycje Janusza Bieleckiego to:czteroczęściowa, utrzymana w konwencji muzyki filmowej "Symfonia Zmysłów" na duży skład symfoniczny,  utrzymane w lekkim i żartobliwym stylu "Miniatury taneczne",klasycyzujący"Koncert na dwa flety i orkiestrę smyczkową",nawiązująca do spuścizny chorałowej "Sonata Libera" na flet i organy oraz"Passacaglia”, kompozycja odwołująca się do klasyki tego gatunku obecnej w twórczości J. S. Bacha i G. F. Handla.

Janusz Bielecki, w ciągu zaledwie kilku lat, znalazł się w czołówce polskich artystów – promotorów i mecenasów, łączących sztukę i biznes.
Promuje młodych, utalentowanych twórców, inspiruje również oryginalne projekty artystyczne. Powołał do życia Fundację Bielecki Art /www.bieleckiart.pl/, wspierającą uzdolnioną muzycznie młodzież. Jest także pomysłodawcą międzynarodowego konkursu i festiwalu Screen& Sound Fest. – Let’ssee the music/www.screenandsound.pl/.

W kompozycjach Janusza Bieleckiego odnaleźć można inspiracje dziełami F. Chopina, R. Schumanna czy B. Bartóka.
Jego utwory są współczesnym zapisem bogactwa ludzkich emocji.
Jest w nich niezwykła kompozytorska wrażliwość na wielobarwny świat uczuć, co łączy je z ideami romantyzmu.

www.januszbielecki.pl